פרשת מִשְׁפָּטִים היא פרשת השבוע השישית בספר שמות. היא מתחילה בפרק כ"א, פסוק א' ומסתיימת בפרק כ"ד, פסוק י"ח. רוב הפרשה מפרטת מצוות ודינים רבים, בעיקר כאלו הקשורים לתחום המשפטי. מצוות אלו הן המשך לעשרת הדיברות והמצוות שנזכרו בסוף פרשת יתרו, שכולן יחד מהוות את ספר הברית שעליו נכרתת הברית בין בני ישראל לה'. בסוף הפרשה מסופר על מעמד כריתת הברית, ועל עליית משה להר סיני לקבלת לוחות הברית והציווי על הקמת המשכן.

מאת הרב אליהו וינברג
בפרשתינו אנחנו רואים כמה דברים ביחס שלנו לבעלי חיים
שמות פרק כא
וְכִֽי־יִגַּ֨ח שׁ֥וֹר אֶת־אִ֛ישׁ א֥וֹ אֶת־אִשָּׁ֖ה וָמֵ֑ת סָק֨וֹל יִסָּקֵ֜ל הַשּׁ֗וֹר
האם השור יש לו בחירה ?
מדוע אנחנו מענישים את השור ?
וזה לא רק כדי להפטר מהשור המסוכן כי אם כן היה מספיק להרוג אותו בצורה יותר הומנית , וגם אין פה את ה’למען ישמעו ויראו’ כי בשורה התחתונה אני לא חושב ששור שהיה מיועד לשחיטה יעשה הבדל לאדון או למישהו אחר איך הוא ימות

יש עוד מצווה בפרשתינו
שמות פרק כג
לֹֽא־תְבַשֵּׁ֥ל גְּדִ֖י בַּחֲלֵ֥ב אִמּֽוֹ
זה בעצם האיסור של לאכול בשר בחלב
מדוע התורה מצווה על גדי בחלב אמו אם האיסור קיים בכל בשר בחלב ?
והתשובה היא שבעצם האיסור בבשר וחלב טעמו נמצא בהכרת הטוב , שבעצם התורה מצווה אותנו לטפח את ריגשי הכרת הטוב ולא לחספס את עצמינו !
כשהתורה נותנת לנו את האיסור שלא נבשל את הגדי בחלב אמו התורה מגלה לנו את טעם הדבר שבו אדם יכול להבחין בבירור את החספוס שנוצר במקרה האבסורדי שבו אדם לוקח את הגדי ואת החלב שנוצר ע”י האם להאכיל את הגדי ואדם משתמש בזה כדי לשפר את הגדי באכילתו ,
ובעצם זו הסיבה לסקילת השור שנגח זה נכון שבעצם אין עניין להעניש את השור אך יש בהחלט עניין לשנוא את המקום שממנו הגיע הכאב ליהודי ומאחר ואין עניין באהבת השור התורה מצווה אותנו לחזק את אהבת אחים שלנו ולנקום יותר מצד הרגש ולא מצד הלוגיקה !
(נמשיל את זה לאח של מישהו שנהרג בתאונת דרכים ואחיו מחליט לקנות את הרכב , אומנם אין אשמה ברכב אבל האח שמסוגל לעשות זאת הורס את האהבה לאחיו )
בברכת שבת שלום עם מנוחה אמיתית !!!
ושנזכה לאהבת אחים ואהבת השם שלמה !!!
מאחל אליהו וינברג

שאלה לדיון בשולחן שבת :
מדוע המקלל את אביו נענש יותר חמור מהמכה את אביו ?
הרי אנו רואים שלגבי הכאת כל יהודי או המקלל כל יהודי , המכה נענש בצורה חמורה יותר

דרג

הגב

avatar
  הירשם  
Notify of
סגירת תפריט